Prezervatif Nedir

Prezervatif ya da diğer adıyla kondom,prezervatif gebelik ve ya CYBH (Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar)’a karşı cinsel ilişki esnasında kullanılan bariyerdir. Kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı tasarlanmış çeşitleri mevcuttur. En genel kullanılan çeşidi erkek prezervatifidir. Cinsel ilişkiden önce erkeğin sertleşmiş penisine takılır ve cinsel ilişki esnasında partnerler arası madde geçişini ve sıvı aktarımını engeller. Prezervatifler esneklik, dayanıklılık ve şekli itibari ile pek çok ikincil işleve sahiptir. Vücut içi ultrason proplarında kılıf olarak kullanılması en yaygın medikal kullanımıdır.

Günümüzde prezervatifler çoğunlukla latexten yapılır, latex doğal kauçuğun kükürt ile yapılan vulkanizasyon işlemi ile özelliklerinin geliştirilmesi sonucu oluşur. Bazı erkek prezervatifleri ve kadın prezervatifleri poliüretan kullanılarak üretilirler. Latex alerjisi bulunan kişilerde poliüretan prezervatif kullanılması önerilir. Poliüretan vücut ısısına çabuk uyum sağlar ve kadın prezervatiflerinin vajina içine yapışmasını sağlar.

Prezervatif ekonomik, yan etki ihtimali düşük, basit kullanımı nedeniyle en iyi korunma aracıdır. Cinsel ilişkiden alınan hazzı ortadan kaldırdığı inancı, satın alınma esnasında utanma ülkemizde prezervatif kullanımını önemli ölçüde düşürmektedir. Sağlık bakanlığı her yıl prezervatif kullanımını arttırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapmaktadır.

Dünyada 46 milyon çiftin düzenli olarak her ilişkide prezervatif kullandığı tahmin edilmektedir. Eğitim ve ekonomik düzeyin artması ile prezervatif kullanımının yaygınlaştığı görülmüştür.

Yorumlar 

 
-16 #1 prezervatiferkan 22-03-2012 17:46
yaww kullandım işimi gördümdse peki prejervatif 100% gebe kalmamayı sağlıyomu
 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

PrezervatifRehberi.com Yenilendi!

Prezervatif Rehberi YenilendiPrezervatif ve cinsel sağlık hakkındaki tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz güncel sağlık ansiklopediniz.

İletişime Geçin!

Prezervatif Rehberi İletişimPrezervatifRehberi.com ile iletişim için info@prezervatifrehberi.com adresini kullanabilirsiniz.


ToptanPrezervatif Logo

Bu site Smart Web Tasarım tarafından tasarlanmıştır.
Copyright © 2010 Smart Web Tasarım. Tüm Hakları Saklıdır.